فانوس دریایی و یک درس قدیمی

                                                                                                   

 اصول،مقررات وضوابط حاکم بر سیستم اداری،شیوه ی صحیح انجام امور را بیان می کنند و موجب می شوند که از اعمال سلیقه ها وندانم کاری ها جلوگیری شود.مقررات به این منظور تدوین شده که با بهره گیری از آن وبا خیالی آسوده،به انجام وظایف خود بپردازیم.چنان چه  این اصول به صورت کتابچه،جزوه،مصوبه و یا بخشنامه ،در اختیار ما قرار داده شود،جایگاه آن در قفسه وبایگانی نیست بلکه باید مدام در دسترس ومورد استفاده قرارگیرد. دکتر« استفان کاوی» درکتاب « هفت عادت مردمان موثر» نقل می کند:« دوکشتی جنگی ماموریت یافته بودند برای آموزش نظامی به مدت چند روز در هوایی توفانی مانور بدهند. من در کشتی فرماندهی خدمت می کردم وبا نزدیک شدن شب،درپل فرماندهی- عرشه کشتی- نگهبانی می دادم. هوای مه آلود سبب شده بود که دید کمی داشته باشیم. ناخدا نیز در پل فرماندهی ایستاده بود تاهمه ی فعالیت ها را زیر نظر داشته باشد. پاسی از شب نگذشته بود که دیده بان روی پل فرماندهی گزارش داد: « نوری در سمت راست جلوی کشتی به چشم می خورد.» ناخدا فریاد زد: آیا نورثابت است یا به طرف عقب حرکت می کند؟ دیده بان جواب داد: « ثابت است». و به این مفهوم بود که در مسیری هستیم که باهم برخورد خواهیم کرد. نا خدا به مامور ارسال علایم گفت : به آن کشتی علامت بده که رودر روی هم هستیم.توصیه می کنم 20 درجه تغییر مسیر بدهید. جواب علامت این بودکه: شما باید 20 درجه تغییر مسیر بدهید.ناخدا گفت: علامت بده که من ناخدا هستم و آن ها باید 20 درجه تغییر مسیر بدهند. پاسخ آمد: من مهناوی دوم هستم وبهتر است شما 20 درجه تغییر مسیر بدهید! در این هنگام ناخدا با خشم گفت: علامت بده که از یک کشتی جنگی علامت ارسال می شود 20 درجه تغییر مسیر بدهید. پاسخ آمد: من فانوس دریایی هستم! با شنیدن این پاسخ بود که ما تغییر مسیر دادیم. اصول مانند فانوس دریایی اند. تکان نمی خورند. نمی توانیم آن ها را بشکنیم. با کوشش برای شکستن آن ها ،خودرا می شکنیم. اما می توانیم آن ها را بیاموزیم، به کار بندیم و بابت آن ها شکرگزار باشیم.هرچند اجرای مقررات وضوابط تا حدی موجب کندی وتاخیر در امور می شود اما این مساله را نباید از نظر دور داشت که هر فعالیتی،تنها در صورت رعایت اصول، نظم و انضباط است که سرانجامی مطلوب خواهد یافت.مقررات وضوابط،اصولی هستندکه به دنبال بهره گیری از تجارب وطی سال های متمادی به مرور تدوین و تثبیت شده اند. برخی به رغم خود،قوانین و مقررات را دست و پاگیر و مانع پیشرفت کار می دانند و به این دلیل ،با اعمال فشار وایجاد جو نا مساعد در زیر مجموعه، بدون توجه به اصول و مقررات ، به خواسته خود جامه عمل می پوشانند. این اشخاص ،همیشه کمیت کار را مد نظر دارند و نه کیفیت آن را ،در نتیجه روش و شیوه ی آن ها باعث عدم رعایت اصول ،مقررات وضوابط ونهایتا" موجب نزول کیفیت ، پیدایش نقص و عیب در کارها و گرفتاری و مشکلات آتی می شود. چرا از اصول دوری می جویند، جای پرسش دارد!

                                                                                                     

/ 2 نظر / 116 بازدید
مهدي يوسفي

سلام اقای نبی اللهی همينطور که گفته ايد نظم واصول فلسفه ی تعالی هستند چون بنای خلقت بر نظم استوار شده. راستی برادرم هدايت يه وبلاگ ادبی راه انداخته به آدرس www.bidestan.blogfa.com ممنون ميشم اگر راهنماييش کنيد

هدايت يوسفي

سلام . آقای حبیب (عذر میخوام که با اسم کوچیک صدا تون میکنم ) هر چی سعی کردم نتونستم شعراتون رو تو سایت شعر نو پیدا کنم. میشه راهنمایی کنین. تشکر از اینکه سر زدین .